Gombapörkölt

Gombás rigate

Kelkáposzta főzelék új

Krumplifőzelék

Krumplis tészta

Paprikás krumpl

Paradicsomos káposzta főzelék

Répafasírt

Spenótfőzelék

Tepsis brokkoli

Tökfőzelék

Zöldbabfőzelék

Gombapörkölt

Hozzávalók: 1/2 kg csiperke gomba, 1 nagy fej vöröshagyma, 3 evőkanál olaj, só, 2 gerezd fokhagyma, pirospaprika, borsikafű, bors, kakukkfű.

A vöröshagymát megpucoljuk, apróra vágjuk és megdinszteljük az olajon. Meghintjük pirospaprikával beletesszük a meghámozott és felszeletelt gombát sózzuk, borsozzuk. Felengedjük kb. 1 dl vízzel és fedő alatt 15 percig pároljuk. Utána ízlés szerint tesszük bele borsikafüvet, kakukkfüvet és a zúzott fokhagymát. Pár percig még főzzük, hogy összeérjenek az ízek, de ekkor már fedő nélkül.
Köretnek szerintem nokedli illik hozzá a legjobban, de rizzsel, burgonyakrokettel is kiváló.

Tipp: tehetünk bele pár kanál tejfölt is a végén vagy akár be is habarhatjuk.

gombapaprikas.jpg

Gombás rigate

Imádom a gombás ételeket; ezt is szeretem, mert kb. 15 perc alatt tálalásra kész.

Hozzávalók: 30 dkg penne rigate, 25 dkg csiperke gomba, 1 kis fej vöröshagyma, 2 dl főzőtejszín, 3 evőkanál margarin, só, őrölt szerecsendió, 3 gerezd fokhagyma, 1 evőkanál liszt, petrezselyem zöld, 5 dkg parmezán sajt vagy füstölt Anikó sajt.

Egy lábosba feltesszük a tésztának a vizet forrni. Ha forr teszünk bele egy kávéskanál sót majd mehet bele a tészta is és kb. 10 perc alatt "al dentére" főzzük . Míg a tészta fő egy másik lábosba a vajon megpároljuk az apróra vágott hagymát, beletesszük a meghámozott, szeletekre vágott gombát, sózzuk, borsozzuk és fedő alatt puhára pároljuk. Ha a gomba már félig megpuhult, beletesszük a zúzott fokhagymát, az őrölt szerecsendiót és felöntjük a tejszínnel.
Pár percig még kis lángon fedő nélkül főzzük, hogy az ízek összeérjenek. Ha szükséges egy kis liszttel sűríthetjük. Ha a tészta kész, lecsöpögtetjük és összekeverjük a gombás szósszal, majd hozzáadjuk az apróra vágott petrezselymet és parmezánt szórunk a tetejére.

Tipp: parmezán sajttal az igazi, de ha füstölt Anikó sajtot reszelünk rá akkor se fog minket senki megszólni :)

gombaszoszos_rigate.jpg

Kelkáposzta főzelék

Hozzávalók:  1 közepes fej kelkáposzta (kb. 1 kilós), 25 dkg Rózsa krumpli, 3 gerezd fokhagyma, zsír, köménymag, majoránna, pirospaprika, só, bors, liszt.

A kelkáposztának, ha szükséges eltávolítjuk a külső sérült leveleit, majd megmossuk. Negyedbe vágjuk és kivágjuk a torzsáját és vékony (ujjnyi) csíkokra vágjuk. A felvágott káposztát egy nagy lábosba tesszük és annyi vizet engedünk rá, ami pont ellepi és első forrásig főzzük. Majd leöntjük róla ez első főzővizet (így nem fog annyira puffasztani) hozzáadjuk a meghámozott kockára vágott krumplit és felengedjük annyi vízzel, hogy megint ellepje a káposztát, fűszerezzük (só, bors, majoranna) és fedő alatt tovább főzzük, míg meg nem puhul Mikor már majdnem puha beletesszük a köménymagot és a zúzott fokhagymát. Közben a pár kanál zsíron világos rántást készítünk, hozzáadjuk a pirospaprikát majd felengedjük hideg vízzel és besűrítjük vele a főzeléket és pár percig még kis lángon főzzük és jól megkeverjük, hogy a rántás egyenletes legyen benne.

Tipp: feltét helyett karikára vágott füstölt virslit szoktam bele tenni.

kelkaposzta_fozelek.jpg

Krumplifőzelék

Hozzávalók: 1 kg  krumpli, 1 nagy fej vöröshagyma,  2 dl tejföl,  2 evőkanál liszt, 2 gerezd fokhagyma, pirospaprika, babérlevél, só, bors, olaj.

A krumplit meghámozzuk, megmossuk és kis kockákra vágjuk. Olajon megdinszteljük a felaprított vöröshagymát, majd beleszórunk pirospaprikát végül beletesszük a krumplit. Felengedjük annyi vízzel, hogy ellepje. Ízlés szerint teszünk bele borsot, majoránnát és megsózzuk. Fedő alatt puhára főzzük. Az utolsó 5-10 percben hozzáadunk néhány babérlevelet és a zúzott fokhagymát. Ha a krumpli megpuhult, a habarással besűrítjük, majd újra felforraljuk. Egy-két percig főzzük, majd tálaljuk.

Tipp: ízesíthetjük tárkonnyal is, ha szeretnénk egy kicsit más ízt kapni.

krumplifozelek.jpg

Krumplis tészta

Andris egyik nagy kedvence ez az egyszerűen elkészíthető étel, szerinte úgy a legfinomabb, ha jó ropogós.

Hozzávalók: 3 nagyobb krumpli, 4 marék kockatészta, 1 nagy fej vöröshagyma, 2 gerezd fokhagyma, 10 dkg zsírszalonna, 2 evőkanál zsír, só, bors, pirospaprika.

A krumplit meghámozzuk, apró kockára vágva sós vízben feltesszük főni. Ha megpuhult, leszűrjük. Közben kifőzzük a tésztát előírás szerint. Ha kész, öblítsük le hideg vízzel, csepegtessük le és keverjünk bele egy kis olajat vagy zsírt, hogy ne ragadjon össze. A  szalonnát összevágjuk és zsírjára pirítjuk egy serpenyőben, utána beletesszük a kockára vágott hagymát és  üvegesre pirítjuk. Beleszórjuk a pirospaprikát majd hozzátesszük az összetört krumplit és a kifőtt tésztát. Alaposan összekeverjük, sózzuk, megborsozzuk,  tehetünk bele egy kis majorannát, fokhagymát, rozmaringot is. Ha nagyon száraznak tűnik, adjunk hozzá még egy kis zsírt. Ha ropogósan szeretjük, akkor tovább pirítsuk a serpenyőben.

Tipp: ha szeretjük az erőset, készíthetjük csípős pirospaprikával is.

krumplis_teszta.jpg

Paprikás krumpli

Hozzávalók: 1,5 kg Rózsa krumpli, 15 dkg füstölt zsírszalonna, 1 kisebb szál parasztkolbász, 1 nagy fej vöröshagyma, 2 gerezd fokhagyma, 1 paprika, 1 paradicsom, só, bors, pirospaprika, majoránna, rozmaring.

A szalonnát kockára vágjuk és egy nagy lábasban zsírjára pirítjuk. Hozzáadjuk a felaprított vöröshagymát. Ha már üveges a hagyma, beletesszük a megmosott, kicsumázott és feldarabolt paprikát és paradicsomot. Kicsit pároljuk majd beleszórjuk és elkeverjük benne a pirospaprikát. Beleöntjük a megpucolt és feldarabolt krumplit és annyi vízzel öntjük fel, hogy éppen ellepje a krumplit. Ízlés szerint fűszerezzük (só, bors, rozmaring és majoránna ) és fedő alatt 20 percig főzzük. 20 perc után beletesszük a karikára vágott kolbászt és a zúzott fokhagymát is. Még további 10 percig főzzük így, akkor jó, ha már a szaftja besűrűsödött.

Tipp: kolbász helyett tehetünk bele füstölt virslit is.

paprikas_krumpli.jpg

Paradicsomos káposzta főzelék

Erről a főzelékről nekem mindig gyermekkorom jut eszembe; a menzai paradicsomos káposzta, ami szerintem nagyon finom volt.

Hozzávalók: 1 kisebb fej fehér káposzta (70-80 dkg), 1 nagy doboz paradicsompüré, só, bors, cukor, liszt, olaj, babérlevél, rozmaring.

A káposztát megmossuk, ha szükséges külső leveleit eltávolítjuk. Negyedbe vágjuk, kivágjuk a torzsáját, majd  ujjnyi vastagságú szeletekre vágjuk. Annyi vízben, hogy éppen csak ellepje feltesszük főni, kis sóval, rozmaringgal és borssal ízesítjük. Mikor már félig puha, egy másik lábasban világos rántást készítünk belekeverjük a paradicsompürét és felengedjük a káposzta főzőlevével és hozzáöntjük a káposztához. Cukorral ízesítjük beletesszük pár levél babérlevelet és ismét felforraljuk.

Tipp: ha édesen szeretjük kevesebb borsot és több cukrot tegyünk bele, ha sósan akkor fordítva kevesebb cukor, több bors. Feltétnek fasírtot adjunk hozzá.

paradicsomos_kaposzta.jpg

Répafasírt

A répafasírtról először Líviától hallottam és rögtön el is kértem a receptet, amit most kicsi módosítással közkinccsé is teszek. Vicces neve ellenére nagyon finom és ezt azon kételkedők is igazolták akik eddig megkóstolták :)

Hozzávalók: 50 dkg sárgarépa, 2 zsömle, 2 dl tej, 1 tojás, 10 dkg trappista sajt, só, őrölt fekete bors, 2 gerezd fokhagyma, őrölt szerecsendió, petrezselyemzöld,  zsemlemorzsa, olaj.

A 2 zsömlét beáztatjuk a tejbe. A répát megpucoljuk és lereszeljük a kis lyukú reszelő.  A lereszelt répát egy nagy tálba tesszük, beleütjük a tojást, a kinyomkodott zsömlét és a lereszelt sajtot, ízlés szerint teszünk bele sót, zúzott fokhagymát, őrölt borsot és szerecsendiót és egy evőkanálnyi apróra vágott petrezselymet és végül az egészet összedolgozzuk homogénné, ha szükséges még adunk hozzá zsemlemorzsát. Végül evőkanálnyi darabokat szedünk ki belőle és golyóvá formáljuk majd kilapítjuk és szemlemorzsába forgatjuk. Forró olajban aranybarnára sütjük mindkét oldalát. Salátával szerintem a legjobb, de főzelékre feltétnek is kiváló.

repafasirt.jpg

Spenótfőzelék

Az emberek nagy része vagy a spenótot vagy a sóskát szereti, ritka, hogy valaki mindkettőt szeretettel fogyasztja. Sóska barátunkkal rövid ismeretséget kötöttem, de rögtön éreztem, hogy nem leszünk mi jó barátok, nálam kiütéssel a spenót nyert.

Hozzávalók: 1 liter tej, 450 grammos mirelit spenót, 1 vastag nagy szelet kenyér, 1 fej vöröshagyma, 3-4 gerezd fokhagyma, só.

Tejben áztassunk meg a kenyeret, míg ez ázik, pucoljunk meg a vöröshagymát és a 3-4 gerezd fokhagymát és vágjuk össze. Az áztatott kenyeret, a hagymákat és a felolvasztott spenótot turmixgépben turmixoljuk össze a maradék tejjel. Tegyük egy lábosba, ízlés szerint só bele és felforraljuk, majd lassú tüzön főzzük meg. Utána ha még szükséges beránthatjuk, bár a kenyértől elég sűrű lesz így is.

Tipp: nálam főtt tojás dukál a spenóthoz, szerintem azzal a legfinomabb, de tehetünk rá kis pörköltet is feltétnek.

spenotfozelek.jpg

Tepsis brokkoli

Vagy hívhatjuk trendi nevén csőben sült brokkolinak is. Ez az egyik leggyorsabban elkészíthető receptem. Azért szeretem, mert attól függően hogyan esszük; lehet főétel és köret is. Főételként krumplipürével vagy rizzsel szoktam tálalni, köretként meg valamilyen sült hússal.

Hozzávalók: 2 fej brokkoli, 1 nagy pohár tejföl, 10-15 dkg sajt, 2 tojás, 2 gerezd fokhagyma, só, bors, szerecsendió, vegamix.

A brokkolit megmossuk és rózsáira szedjük. Vegamixes sós vízben majdnem puhára pároljuk. Ha kész lecsepegtetjük és egy jénai tálba tesszük. A tejfölt egy nagy tálban összekeverjük a 2 tojássárgájával, az apróra vágott fokhagymával, sózzuk, kicsi bors, vegamix, őrölt szerecsendióval ízesítjük.
A 2 tojásfehérjét felverjük és beleforgatjuk a tejfölös masszába. Végül az egészet ráöntjük a brokkolira, tetejét megszórjuk reszelt sajttal. Sütőben középső rácson 180 fokon kb. 15-20 percet sütjük, míg a sajt meg nem pirul a tetején.

Tipp: brokkoli helyett készülhet karfiolból is.

tepsis_brokkoli.jpg

Tökfőzelék

Hozzávalók: 1 kg  gyalult tök, 1 nagy fej vöröshagyma,  2 dl tejföl,  2 evőkanál liszt, 2 gerezd fokhagyma, egy csokor kapor, pirospaprika, ecet, cukor, só, olaj.

A vöröshagymát megtisztítjuk, apróra vágjuk. A kaprot megmossuk, szárazra töröljük és összevágjuk. Olajon megdinszteljük a felaprított vöröshagymát és a kapor felét, majd beleszórunk pirospaprikát, beletesszük a tököt és leöntjük pár kanál ecettel, megsózzuk és felengedjük annyi vízzel, hogy ellepje. Felforraljuk, és lassú tűzön, fedő alatt majdnem puhára pároljuk. Az utolsó 5 percben hozzáadjuk a maradék kaprot és a zúzott fokhagymát, illetve ízlés tehetünk bele még egy kis cukrot és ecetet, majd a tejfölös liszttel behabarjuk.

Tipp: hidegen és feltét nélkül is fogyasztható, bár én jobban szeretem pörkölttel. Ecet helyett tehetünk bele citromlevet is.

tokfozelek.jpg

Zöldbabfőzelék

Hozzávalók: 1 kg  zöldbab (lehet persze mirelit vagy üveges is), 1 nagy fej vöröshagyma,  2 dl tejföl,  2 evőkanál liszt, 2 gerezd fokhagyma, bazsalikom, pirospaprika, só, bors, olaj.

A babot megtisztítjuk, 2-3 cm-es darabokra vágjuk és megmossuk. Olajon megdinszteljük a felaprított vöröshagymát, majd beleszórunk pirospaprikát, beletesszük a babot és felengedjük annyi vízzel, hogy ellepje. Ízlés szerint teszünk bele borsot, majoránnát és megsózzuk. Fedő alatt puhára főzzük a babot. Az utolsó 5-10 percben hozzáadunk néhány babérlevelet és a zúzott fokhagymát, illetve ízlés szerint a bazsalikomot, végül a tejfölös liszttel behabarjuk.

Tipp: ízesíthetjük apróra vágott petrezselyemzölddel vagy medvehagymával is és tehetünk bele ecetet is, ha pikánsan szeretjük.

zoldbab_fozelek.jpg

 

További receptek hamarosan:

  • lencsefőzelék
  • sárgaborsó főzelék
  • zöldborsó főzelék

Név:
E-Mail cím:
Komment:


Nincs komment!

    ugrás az oldal tetejére